Værgen skal føre regnskab

Du skal føre regnskab over, hvordan du administrerer indtægterne for den person, der er iværksat værgemål for.

Du skal som værge lave indtægtsregnskab hvert år. Regnskabsåret følger kalenderåret. Du skal indsende indtægtsregnskabet inden den 1. juni året efter. For eksempel skal regnskabet for 2025 være indsendt inden 1. juni 2026.

Hvorfor skal du lave regnskab?

Baggrunden for at aflægge regnskab er, at Familieretshuset fører tilsyn med:

  • At værgen bruger de løbende indtægter til gavn for den, der er iværksat værgemål for
  • At forbruget ikke er urimeligt, og
  • At værgen hos Familieretshuset har fået godkendt de dispositioner, som kræver godkendelse.

Hvem skal regnskabet sendes til

Hvis formuen er 150.000 kr. eller derover, skal hele formuen bestyres i en godkendt forvaltningsafdeling

En godkendt forvaltningsafdeling er en særlig afdeling af en bank, som Justitsministeriet har godkendt til at bestyre formue for personer under værgemål. Hvis formuen står i en forvaltningsafdeling, skal regnskabet sendes til forvaltningsafdelingen.

Hvis formuen ikke står i en forvaltningsafdeling, fordi den er under 150.000 kr., skal regnskabet sendes til Familieretshuset. 

Når du skal lave regnskab

Du kan indsende regnskabet digitalt via knappen du finder til højre.

Hvis du har MitID, du kan læse vejledningen til løsningen her:

Hvis du ikke har MitID, kan du bruge disse dokumenter:

Regnskabet kan sendes med fysisk post, eller via vores kontaktformular: Kontakt Familieretshuset

Fortegnelse over aktiver og passiver

Ved værgemålets begyndelse skal du som værge udarbejde en fortegnelse over samtlige aktiver og passiver, der er omfattet af værgemålet.

Løsøre skal kun medtages, hvis det er særligt værdifuldt. Fortegnelsen skal sendes til Familieretshuset eller forvaltningsafdelingen sammen med det første regnskab.

Værgens regnskab

Indsend nu